پی ام اس چیست؟

پاسخ سجاد امینی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی به سوال پی ام اس چیست؟

سندرم قبل از قاعدگی (PMS) ترکیبی از علائمی است که بسیاری از خانمها حدود یک یا دو هفته قبل از پریود خود به آن مبتلا می شوند. بیشتر زنان، بیش از 90٪، می گویند برخی از علائم قبل از قاعدگی، مانند نفخ، سردرد و احساس خستگی را تجربه می کنند.  برای بعضی از خانمها، ممکن است این علائم آنقدر شدید باشد که فعالیت خود را از دست بدهند. به طور متوسط، زنان در 30 سالگی به احتمال زیاد دچار پی ام اس خواهند شد. پزشک شما می تواند در یافتن راه هایی برای تسکین علائم به شما کمک کند.

پی ام اس چیست؟

PMS ترکیبی از علائم جسمی و عاطفی است که بسیاری از خانمها بعد از تخمک گذاری و قبل از شروع دوره قاعدگی به آن مبتلا می شوند. محققان تصور می کنند که PMS در روزهای پس از تخمک گذاری اتفاق می افتد زیرا میزان استروژن و پروژسترون شروع به کاهش چشمگیری می کند و بدن را برای بارداری آماده می کند. علائم PMS در طی چند روز پس از شروع دوره قاعدگی از بین می رود و سطح هورمون دوباره افزایش می یابد.

البته برخی از خانمها دوره خود را بدون هیچگونه علائمیا فقط علائم بسیار خفیف می گذرانند. اما برای بعضی، علائم PMS ممکن است آنقدر شدید باشد که انجام کارهای روزمره مانند رفتن به محل کار یا دانشگاه را سخت کند. علائم شدید PMS ممکن است نشانه ای از اختلال دیسفریک قبل از قاعدگی (PMDD) باشد. وقتی دیگر پریود نمی شوید، مانند بعد از یائسگی، PMS نیز از بین می رود. بعد از بارداری، ممکن است دوباره برگردد، اما علائم متفاوتی داشته باشید.

چه کسی به سندروم قبل از قاعدگی مبتلا می شود؟

در بسیاری از زنان، علائم PMS خفیف است. کمتر از 5٪ از زنان در سن باروری، شکل شدید تری از PMS دریافت می کنند، به نام اختلال دیسفوری قبل از قاعدگی.

PMS ممکن است بیشتر در زنانی اتفاق بیفتد که:

 • استرس زیادی داشته باشند.
 • سابقه افسردگی در خانواده داشته باشند.
 • سابقه شخصی افسردگی یا افسردگی پس از زایمان داشته باشند.

آیا سندروم پیش از قاعدگی با افزایش سن تغییر می کند؟

بله. علائم PMS ممکن است با رسیدن به اواخر دهه 30 یا 40 و یا نزدیک شدن به یائسگی بدتر شوند. این امر به ویژه در مورد خانمهایی که خلق و خوی آنها نسبت به تغییر سطح هورمون ها در دوران قاعدگی حساس است، صادق است. در سالهای منتهی به یائسگی، وقتی بدن به آرامی به یائسگی می رود، سطح هورمون شما به روشی غیرقابل پیش بینی بالا و پایین می رود. ممکن است شما همان تغییرات خلقی را بدست آورید، یا ممکن است آنها بدتر شوند.

علایم سندروم پس از یائسگی متوقف می شود، وقتی که دیگر پریود نمی شوید.

علائم پی ام اس چیست؟

علائم PMS برای هر زن متفاوت است. ممکن است علائم جسمی مانند نفخ یا علائم عاطفی مانند غم و اندوه یا هر دو را دریافت کنند. علائم شما ممکن است در طول زندگی تغییر کند.

علائم جسمی PMS می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سینه های متورم یا لطیف
 • یبوست یا اسهال
 • نفخ
 • گرفتگی عضلات
 • سردرد یا کمردرد
 • دست و پا چلفتی شدن
 • تحمل کمتری نسبت به نویز یا نور

علائم عاطفی یا روانی PMS شامل موارد زیر است:

 • تحریک پذیری یا رفتار خصمانه
 • احساس خستگی
 • مشکلات خواب (خوابیدن خیلی زیاد یا خیلی کم)
 • تغییر اشتها یا هوسهای غذایی
 • مشکل در حافظه
 • تنش یا اضطراب
 • افسردگی ، احساس غم و اندوه یا گریه های طلسم
 • نوسانات خلقی
 • کمتر به رابطه جنسی علاقه مند می شوید

اگر این علائم شما را آزار می دهد یا بر زندگی روزمره شما تأثیر می گذارد، با پزشک یا مشاوره خود صحبت کنید.

پی ام اس
پی ام اس

چه عواملی باعث پی ام اس می شوند؟

محققان دقیقا نمی دانند چه عواملی باعث ایجاد PMS می شود. ممکن است تغییر در سطح هورمون در دوران قاعدگی نقش داشته باشد. این میزان هورمون در حال تغییر ممکن است برخی از خانمها را بیش از سایرین تحت تأثیر قرار دهد.

پی ام اس چگونه تشخیص داده می شود؟

هیچ تست واحدی برای PMS وجود ندارد. پزشک در مورد علائم شما با شما صحبت خواهد کرد، از جمله زمان وقوع آنها و میزان تأثیر آنها بر زندگی شما.

اگر علائم زیر را دارید:

 • حداقل سه چرخ قاعدگی پشت سر هم، در سه روز قبل از دوره این علایم را داشته باشید.
 • در طی چهار روز پس از شروع دوره علایم پایان یابد.
 • شما را از لذت بردن یا انجام برخی از فعالیتهای عادی خود باز دارد.

علائم PMS شما چیست و چند ماه است که شدید است. علائم خود را هر روز در یک تقویم یا با یک برنامه روی تلفن خود بنویسید. این اطلاعات را در مراجعه به پزشک با خود ببرید.

پی ام اس چگونه بر سایر مشکلات سلامتی تأثیر می گذارد؟

در حدود نیمی از خانمهایی که نیاز به درمان سندروم قاعدگی دارند، مشکلات دیگری نیز دارند که ممکن است در زمان قبل از قاعدگی بدتر شوند. مشکلات سلامتی شامل موارد زیر است:

 • افسردگی و اختلالات اضطرابی. اینها شایع ترین شرایطی هستند که با PMS همپوشانی دارند. افسردگی و علائم اضطراب مانند PMS است و ممکن است قبل یا در طول دوره شما بدتر شود.
 • آنسفالومیلیت میالژیک / سندرم خستگی مزمن. برخی از خانم ها گزارش می دهند که علائم آنها اغلب درست قبل از پریود شدن بدتر می شود. تحقیقات نشان می دهد که زنان مبتلا به این بیماری نیز ممکن است به احتمال زیاد دچار خونریزی شدید قاعدگی و یائسگی زودرس شوند.
 • سندرم روده تحریک پذیر باعث گرفتگی، نفخ و گاز معده می شود. علائم IBS ممکن است درست قبل از پریود شما بدتر شود.
 • سندرم درد مثانه. زنان مبتلا به سندرم درد مثانه به احتمال زیاد در طول PMS دچار گرفتگی دردناک هستند.
 • PMS همچنین ممکن است برخی از مشکلات سلامتی مانند آسم ، آلرژی و میگرن را بدتر کند.

برخی نکات جلوگیری از سندروم پیش از قاعدگی

این نکات به شما کمک می کند به طور کلی سالم تر باشید و برخی از علائم PMS را تسکین می دهید.

 • به طور منظم فعالیت بدنی هوازی را در طول ماه انجام دهید. ورزش می تواند به مشکلاتی مانند افسردگی، مشکل در تمرکز و خستگی کمک کند.
 • غذاهای سالم را انتخاب کنید. اجتناب از خوردن غذاها و نوشیدنی های حاوی کافئین، نمک و شکر در دو هفته قبل از دوره شما ممکن است بسیاری از علائم PMS را کاهش دهد.
 • به اندازه کافی خوابیدن. سعی کنید هر شب حدود هشت ساعت خواب داشته باشید. کمبود خواب با افسردگی و اضطراب در ارتباط است و می تواند علائم PMS مانند خستگی را بدتر کند
 • برای مقابله با استرس روشهای سالم پیدا کنید. با دوستان خود صحبت کنید. برخی از زنان همچنین یوگا، ماساژ یا مراقبه را مفید می دانند.
 • سیگار نکشید، زنانی که سیگار می کشند علائم PMS بیشتری را نسبت به زنانی که سیگار نمی کشند گزارش کردند.

داروهای جلوگیری از سندروم پیش از قاعدگی

داروهای مسکن بدون نسخه که می توانید در اکثر فروشگاه ها خریداری کنید ممکن است به کاهش علائم جسمی مانند گرفتگی، سردرد و حساسیت کمک کند. قرص سندرم پیش از قاعدگی شامل:

 • ایبوپروفن
 • ناپروکسن
 • آسپرین

برخی از خانمها می دانند که مصرف داروی ضد درد درست قبل از شروع دوره آنها، میزان درد و خونریزی را که در طول دوره خود دارند کاهش می دهد.

 • داروهای ضد افسردگی می توانند به تسکین علائم عاطفی PMS برای برخی از زنان کمک کنند.
 • دیورتیک ها (“قرص های آب”) ممکن است علائم نفخ و حساسیت پستان را کاهش دهند.
 • داروی ضد اضطراب ممکن است به کاهش احساس اضطراب کمک کند.

توجه: همه داروها خطراتی دارند. در مورد مزایا و خطرات با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید.

مقابله با سندروم پیش از قاعدگی با مصرف ویتامین ها

مطالعات نشان می دهد که برخی ویتامین ها و مواد معدنی ممکن است به تسکین برخی از علائم PMS کمک کنند. البته سازمان غذا و دارو (FDA) ویتامین ها یا مکمل های معدنی و گیاهی خاصی را برای آن در نظر نگرفته است. قبل از مصرف هرگونه مکمل با پزشک خود مشورت کنید.

آشنایی با مزایای برخی مکمل ها و ویتامین ها:

کلسیم: مطالعات نشان می دهد که کلسیم می تواند به کاهش برخی از علائم PMS مانند خستگی و افسردگی کمک کند. 24،25 کلسیم در غذاهایی مانند شیر، پنیر و ماست یافت می شود. برخی غذاها مانند آب پرتقال، غلات و نان دارای کلسیم اضافه شده (غنی شده) هستند. همچنین می توانید یک مکمل کلسیم مصرف کنید.

ویتامین B6: ویتامین ب 6 ممکن است به علائم PMS از جمله خستگی، تحریک پذیری، فراموشی، نفخ و اضطراب کمک کند. ویتامین B6 را می توان در غذاهایی مانند ماهی، مرغ، سیب زمینی، میوه (به جز مرکبات) و غلات غنی شده یافت. همچنین می توانید آن را به عنوان یک مکمل رژیم غذایی مصرف کنید.

منیزیم. منیزیم ممکن است به تسکین برخی از علائم PMS از جمله میگرن کمک کند. اگر میگرن دارید، با پزشک خود مشورت کنید که آیا به منیزیم بیشتری احتیاج دارید یا خیر. همچنین می توانید یک مکمل مصرف کنید.

اسیدهای چرب اشباع نشده اشباع شده (امگا 3 و امگا 6). مطالعات نشان می دهد که مصرف یک مکمل با 1 تا 2 گرم اسیدهای چرب اشباع نشده ممکن است به کاهش گرفتگی و سایر علائم PMS کمک کند. منابع خوب اسیدهای چرب اشباع نشده اشباع شده شامل تخم کتان، آجیل، ماهی و سبزیجات دارای برگ سبز هستند.

درمان سندرم پیش از قاعدگی در طب سنتی

برخی از خانم ها علائم PMS خود را با یوگا یا مدیتیشن کاهش می دهند. برخی دیگر گزارش داده اند که مکمل های گیاهی به تسکین علائم کمک می کند. قبل از مصرف هر یک از این مکمل ها با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید. این داروها ممکن است با داروهای دیگری که مصرف می کنید تداخل داشته باشند.

برخی از تحقیقات تحقیقاتی نشان از تسکین علائم PMS با این مکمل های گیاهی دارند، اما مطالعات دیگر چنین نیست. بسیاری از مکمل های گیاهی را نباید با داروهای دیگر استفاده کرد. برخی مکمل های گیاهی که خانم ها برای کاهش علائم PMS استفاده می کنند عبارتند از:

کوهوش سیاه. از ساقه های زیرزمینی و ریشه کوهوش سیاه برای تهیه چای، کپسول ها، قرص ها یا عصاره های مایع استفاده می شود. کوهوش سیاه اغلب در درمان علائم یائسگی به کار می رود  و برخی از خانمها از آن برای کمک به تسکین علائم PMS استفاده می کنند.

گیاه پنج انگشت. از این گیاه برای تهیه عصاره های مایع یا قرص هایی استفاده می شود که برخی از خانم ها برای تسکین علائم PMS مصرف می کنند. زنانی که از نظر هورمونی یا هورمون درمانی برای علائم یائسگی کنترل هورمون درمانی انجام می دهند، نباید دارچین مصرف کنند. قرص ویتاگنوس از این گیاه گرفته شده است.

روغن گل پامچال. روغن از دانه های گیاه گرفته شده و درون کپسول ها قرار می گیرد. برخی از خانم ها گزارش می دهند که این قرص به تسکین علائم PMS کمک می کند، اما نتایج قطعی در دسترس نیست.

پی ام اس
پی ام اس

بررسی سندروم پیش از قاعدگی از بعد روانشناسی

حال که با این سندروم آشنا شدید، می خواهیم از بعد دیگری به آن نگاه کنیم. این سندروم اگر در زندگی زوجین ناشناخته باشد، می تواند باعث مشکلاتی در زندگی آنها شود. آشنایی با این مشکل مخصوصا برای آقایان از ضروریات است. او از وضعیت همسر ناآگاه است و علت اینکه همسرش به آتشفشان خروشان و یا موجودی افسرده تبدیل شده بی اطلاع است و همین باعث جروبحث هایی خواهد بود. در طی دوره پیش از قاعدگی راهکارهایی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا تنش را در خانه به حداقل برسانید.

راه حل ارائه ندهید، مگر اینکه …

هرگز به همسرتان نگویید قرص بخور. آنها خود می دانند که خوردن قرص شرایط را بهتر می کند، حتی احتمال دارد که قبل اینکه بگویید خودش مصرف کرده باشد و تاثیر نداشته است. برخلاف کودکان، نیازی به یادآوری برای مصرف داروی نیست. با این حرف آنها تصور می کنند که توهین کرده اید، که بدون شک باعث عصبانیت بیشتر خواهد شد.

اما اگر راه حل هایی شامل ماساژ، یک فنجان چای داغ، پخت یک کیک شکلاتی داغ یا هر نوع شیرینی دیگر البته توسط خودتان ارائه دهید، خوب است. در این مواقع شما حس همدردی خود را به همسرتان نشان خواهید داد.

فاصله خود را حفظ کنید، اما خیلی فاصله نگیرید.

دقیقاً مسافت مناسب برای فاصله داشتن چیست؟ در این روزهای وحشتناک، زنان می خواهند فضای کافی برای خود داشته باشند تا هر چیزی را که می خواهند پاره و خراب کنند و هر چقدر بخواهند گریه کنند. از این فضا دور شوید. با این حال، خیلی دور نباشید. فاصله تان به قدری باشد تا در صورت بروز نیاز با یک بستنی آنها را نجات دهید.

توجه داشته باشید که من به هیچ وجه طرفدار این نوع رفتارها نیستم، تنها به سادگی بیان میکنم که چه اتفاقاتی در این دوره می تواند رخ دهد و هورمون ها چه بلایی می توانند سر یک زن بیاورند.

زیاد انتظار نداشته باشید

PMS می تواند آنقدر شدید باشد که گاهی اوقات تمام طول روز در رختخواب باشیم. گرفتگی می تواند به حدیزیاد باشد که راه رفتن یک چالش واقعی شود. بنابراین یک خانه تمیز، یک غذای گرم یا چیزهای دیگر را انتظار نداشته باشید. چنین نخواهد شد هرگز! محال است.

در اینجا کارهایی که می توانید در این دوره به عنوان یک همسر انجام دهید: تمیز کردن، آشپزی کردن، تغذیه بچه ها و بردن آنها به پارک و … می باشد.

بفهمید چه خبر است

من معتقدم که مردان هرگز پیچیدگی و درد PMS را کاملاً درک نخواهند کرد. در تلاش برای جلب همدلی، سعی خواهم کرد آنچه را که اتفاق می افتد توضیح دهم.

در طول PMS، مغز زنان کاملا متعلق به آنها نیست. آنها توسط موجودات کوچک و شرور به نام هورمون کنترل می شوند. آنها می دانند که نباید این کارها را انجام دهند، اما مبارزه با این موجودات شیطانی تقریبا غیرممکن است. بنابراین مانند این است که خود را در حال انجام کارهایی می بینند که نمی خواهند انجام دهند.

نوسانات خلقی

PMS لزوماً به معنای این نیست که زنان همیشه با بدخلقی روبرو خواهند بود، نه. پی ام اس باعث می شود نوسانات خلقی در زنان ایجاد شود. بنابراین ممکن است یک دقیقه فوق العاده خوشحال شوند و لحظاتی در خود فرو روند.

در تقویم تاریخ را علامت بزنید، اما همسرتان نفهمد که پیگیری می کنید

به یاد داشتن تقویم دوره خانم ها یک روش عالی برای شناخت زمان و نحوه مقابله با PMS است. این ممکن است به شما کمک کند دلایل ناگهانی عصبانیت را درک کنید. اما، لطفا هر کاری که می کنید، همسرتان متوجه نشود. اگر متوجه باشند احساس می کند که یک هیولای غیرقابل کنترل هستند.

خانم ها برای آرامش تلاش کنید.

سندورم قبل قاعدگی یک چیز بسیار واقعی است، اما به هیچ وجه نباید به عنوان بهانه ای برای صدمه زدن یا ناراحت کردن دیگران مورد استفاده قرار گیرد. برخی از زنان ممکن است از این زمان هولناک استفاده کنند و کارهای مهم خود را پیش ببرند.

لطفا توجه داشته باشید که من به هیچ وجه طرفدار این نوع رفتار نیستم. من به سادگی بیان می کنم چه اتفاقی می تواند رخ دهد و چگونه هورمون ها می توانند با سر یک زن اشتباه بگیرند. اگر در طی دوره در رفتاره با همسرتان مشکل دارید پیشنهاد می شود از مشاوره ازدواج کمک بگیرید.

اما، دختران، بیایید سعی کنیم تا آنجا که ممکن است خوب باشیم، خوب است؟

در پایان …

بله، تحمل پی ام اس ممکن است کار بزرگی برای همه مردان باشد. اما پیروی از این دستورالعمل ها به شما کمک می کند تا یک همسر شاد داشته باشید و در نتیجه، باعث خوشبختی شما نیز می شود.


به درخواست کاربران سایت و پرسیدن سوالات متداول کاربران از سجاد امینی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی، قصد داریم سوالات شما کاربران را در قالب مطلب آموزشی برای کابران سایت منتشر کنیم که هم شما که سوال پرسیده اید و همه دوستانی که دنبال جواب این سوال هستند بتونند از پاسخ اقای سجاد امینی به سوالات بهرمند شوند.

دوستان عزیز شما هم می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه همین مطلب برای آقای سجاد امینی ارسال نمایید.

پاسخ گویی سوالات شما در کمترین زمان ممکن توسط سجاد امینی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *