اختلال افسردگی فصلی بیماری شایع در زنان

اختلال افسردگی فصلی

افسردگی فصلی در زنان شایع تر است

 

افسردگی فصلی در برخی از افراد حساس شایع است و شدت افسردگی آنها از حد خفیف و ملایم فراتر رفته و علائم آنها با آغاز پاییز و زمستان بیشتر می‌شود.

افسردگی فصلی یا پاییزی به عنوان نوعی افسردگی  که عمدتاً با آغاز برخی فصول سال بروز و از الگوهای فصلی تبعیت می‌کند.

 

کوتاه شدن روز و کاهش اشعه خورشید و به دنبال آن کاهش تولید ملاتونین در ایجاد این نوع افسردگی نقش دارد و زمینه بروز افسردگی فصلی را خصوصاً در افرادی که آسیب پذیری بیولوژیک بیشتری دارند، ایجاد می کند.

 

علایم افسردگی فصلی در زنان

احساس غم و اندوه، تمایل به گریه، احساس پوچی، عدم تصمیم گیری صحیح، کسالت و یکنواختی، کاهش انرژی و خود ملامت گری از جمله مهمترین علائم این بیماری است و گاهی در درجات شدیدتر فرد تصمیم به خودکشی می گیرد.

 

تغییر در الگوهای خواب و تغذیه از دیگر علائم افسردگی پاییزی است که این روانپزشک به آن اشاره کرد و افزود: در این حالت فرد دچار کم اشتهایی و کم خوابی می شود.

 

 

این بیماری بیشتر در دهه سوم و چهارم زندگی رخ می دهد،  امکان ابتلا به افسردگی فصلی در تمام سنین وجود دارد و در خانم‌ها تا حدودی از آقایان بیشتر است.

 

اغلب زنان به واسطه خانه دار بودن و اشتغال در محیط هایی که مسقف است و چون کمتر در معرض نور قرار می گیرند زودتر به اختلال عاطفی فصلی یا همان افسردگی فصلی مبتلا می شوند.

این اختلال در فصل پاییز و زمستان شروع شده و در بهار و اوایل تابستان به پایان می رسد گاهی اوقات این اختلال تحت عنوان بی حوصلگی زمستانه یاد می شود و مورد ارزیابی قرار می گیرد .

اختلال افسردگی فصلی زمانی بروز پیدا می کند که فرد دو هفته مدام بی حوصله بوده و در مکان هایی که تابش نور خورشید یا نورهای دیگر کم است قرار گرفته باشد.

این اختلال با احساس اندوه شروع می شود و افراد در همه ساعات روز احساس غمگینی دارند حتی در مواردی دیده می شود برخی افراد به مصرف مواد قندی گرایش پیدا می کنند و احساس خستگی و کاهش میزان انرژی علاوه بر احساس اندوه سبب چاقی و اضافه وزن می شود.

ابعاد اختلال افسردگی فصلی

این بیماری در دو بعد پیشگیری و بحران قابل بررسی است .

از بعد پیشگیری توصیه می شود افراد در طول روز زمانی را بیرون رفتن از خانه یا محل کار انتخاب کنند که نور موجود باشد.همچنین رژیم غذایی متعادل که غنی از ویتامین ها و مواد معدنی است را در سبد غذایی شان قرار دهند.

فرادی که مستعد ابتلا به این اختلال هستند بهتر است در رژیم غذایی شان مصرف غذاهای شیرین و نشاسته ای را کاهش دهند.

همچنین روزانه 20 دقیقه پیاده روی سریع داشته باشند.در نهایت به منظور پیشگیری از تبعات اجتماعی و ارتباطی توصیه می شود در این فصل ارتباط شان را با یک مشاور حفظ کنند.

 

سئو توسط شرکت مهندسی کلینیک 24

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *