موسیقی می تواند کودکان بیش فعال را درمان کند؟

تاثیر موسیقی در کودکان بیش فعال

موسیقی درمانی و کودکان بیش فعال با کاستی توجه ( ADHD )

برای کودکان بیش فعال نشستن در یک جا بسیار مشکل است و در زمانی که در یک مکان نشسته اند، اغلب دست و پا های خود را تکان داده و یا وول می خورند.

این مشخصات باعث می شود که این افراد در خانه و یا در مدرسه، با مشکلات متعددی روبرو شوند. در بسیاری از مواقع، پزشکان مجبور می شوند برای کنترل کودک، دارو تجویز کنند تا در زمان مدرسه و یا انجام تکالیف در خانه کودک آرام باشد.

یکی از مواردی که برای این کودکان توصیه می شود، فعالیت های موسیقایی است.

البته این عامل برای تقویت دقت و تمرکز کودکان بیش فعال بسیار موثر است، اما، به خاطر نوع ساختار موسیقی کودک و فعالیت های آن، مربیانی باید با این کودکان کار کنند که اشراف کامل به خصوصیت های این کودکان داشته باشند.
در غیر این صورت ممکن است از طریق این فعالیت ها، مشکلات این کودکان را بیش از پیش کنند.تحقیقات نشان داده که موسیقی کودکان به خاطر فرم و ساختاری که دارد، باعث تحریک بیشتر افراد می شود.
این تحقیقات نشان داده که افرادی که در ماشین خود به موسیقی کودک گوش می دهند، سرعت رانندگی آنان بیشتر از دیگر موسیقی ها هست. در چنین شرایطی، فعالیت موسیقی با کودکان بیش فعال باید بسیار حساب شده باشد.

دارو موسیقی درمانی

در موسیقی درمانی، موسیقی مانند دارو دارای ” دوز ” خاصی است. اگر فردی بیش از اندازه ی مشخص شده، دارویی را مصرف کند، دچار مشکلات جدی خواهد شد. به همین خاطر است که فعالیت موسیقایی با کودکان بیش فعال باید بسیار آگاهانه باشد. به طور کلی، محرک های حسی مانند مناظر و یا صدا ها ( حتی جرئی ) برای چنین کودکانی به صورت محرک هایی کاملا” مختل کننده در می آید.

رفتار معلمین و نوع صحبت کردن با این کودکان و ضعیف بودن و یا بلند بودن صدای افراد می تواند در هیجانات این کودکان موثر باشد به این دلیل که بیش از 50% از این کودکان مشکلات هیجانی دارند.

 برخی از این کودکان دچار اضطراب، افسردگی، مشکل در مهارت های اجتماعی نیز هستند. با توجه به موارد فوق الذکر، فعالیت موسیقایی که برای این نوع از کودکان انتخاب می شود، باید توسط یک فرد متخصص با تجربه صورت گیرد.

سئو توسط شرکت مهندسی کلینیک 24

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *