آشنایی با روان درمانی از زبان روانشناس بالینی سجاد امینی

روان درمانی

روان‌ درمانی یا Psychotherapy چیست؟

روان‌ درمانی ، سایکوتراپی یا Psychotherapy به فرآیندهای درمانی گفته می‌شود که با هدف حل مشکلات و درمان اختلالات روان‌شناختی، بر رفتار و فرآیند روانی انسان اثر مثبت می‌گذارند.

روان درمانی به دنبال بهبود سلامت روان، حل مشکلات، کاهش رفتارهای ناراحت کننده، باورها، اجبار، افکار یا احساسات و بهبود روابط میان‌فردی و مهارت‌های اجتماعی است.

روان‌درمانی اثربخش‌ترین راهکار برای درمان اختلالات روان‌شناختی است. در درمان بیش‌تر اختلالات روان‌شناختی، دارو درمانی نقش کنترل بیماری و بهبودبخشی را انجام می‌دهد و روان‌درمانی نقش اصلی درمان را بازی می‌کند پس بدون روان‌درمانی اختلالات روانی درمان نمی‌شوند .

شیوه‌های روان‌درمانی یا Psychotherapy

بیش از ۱۰۰ روش روان‌درمانی برای اختلالات روانی گوناگون به کار گرفته می‌شود. این شیوه‌ها بر پایه‌ی شاخه‌های گوناگون روان‌شناسی ساخته شده‌اند و هر شیوه برای برخی از اختلالات روان‌شناختی کاربرد بیش‌تری دارد.

برای نمونه می‌توان از روش‌هایی مانند روانکاوی، روان‌درمانی شناختی-رفتاری یا CBT، رفتار درمانی، روان‌درمانی مثبت‌نگر، روان‌درمانی شناختی، نوروفیدبک، هیپنوتراپی و… نام برد.

این‌که اختلال روانی با چه روشی درمان شود به دو چیز بستگی دارد. نخست این‌که یافته‌های دانش روان‌شناسی، کدام روش را برای درمان اختلال روانی موثرتر می‌داند؛ دوم این‌که روان‌شناس پیرو کدام رویکرد روان‌شناسی است. ب

رای نمونه کسی که پیرو رویکرد روانکاوی باشد به احتمال زیاد برای درمان افسردگی از رویکرد روانکاوی بهره‌گیری می‌کند. و کسی که رویکرد شناختی دارد برای درمان استرس از روان‌درمانی شناختی-رفتاری یا CBT کمک می‌گیرد.

روان‌ درمانی کار یک روان‌شناس است نه روان‌پزشک!

روان‌درمانی فرآیندی ساده نیست. هر روان‌شناس برای اینکه بتواند به عنوان روان‌درمانگر کار کند باید سال‌ها در دانشگاه آموزش ببیند و در کار با درمانجویان تجربه به دست آورد تا بتواند در این راه پیروز باشد.

 

درمانجو به چند جلسه روان‌درمانی نیاز دارند؟

تعداد جلسات بستگی به نوع اختلال روانی، شدت اختلال، مدت زمانی که فرد به آن دچار بوده و شیوه‌ی روان‌درمانی که برای درمانجو به‌کارگیری می‌شود دارد.

به طور کلی هر جلسه روان‌درمانی ۴۵ دقیقه است و درمانجو به حداقل ۲۰ جلسه نیاز دارد. جلسات معمولا هفته‌ای یک بار برگزار می‌شوند.

روان‌درمانی هنگامی اثربخش خواهد بود که درمانجو با روان‌شناس همکاری داشته باشد و جلسات را نیمه‌کاره رها نکند.

به یاد بسپاریم ما در یک هفته دچار اختلال روانی نمی‌شویم اختلال روانی نتیجه‌ی سال‌ها رنج و ناراحتی است که ما بر دوش کشیده‌ایم و نتوانسته‌ایم آن را حل کنیم. پس نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم در یک یا دو جلسه اختلال روانی درمان شود.

 

سئو توسط شرکت کلینیک 24

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *