کاهش استرس مراسم ازدواج

پاسخ سجاد امینی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی به سوال چگونه استرس قبل مراسم ازدواج را کاهش دهیم؟

کاملا طبیعی است که در ساعات، روزها، هفته ها یا حتی ماه های منتهی به عروسی خود مقداری از اضطراب داشته باشید. ممکن است فکر کنید که باید در طول برنامه ریزی عروسی آرام و خوشحال باشید و به طور کلی مضطرب نباشید، اما در خیلی از مواقع حداقل کمی اضطراب دارید و یا احساس استرس می کنید. اگر اضطراب قبل از ازدواج را تجربه می کنید، در مقاله کاهش استرس مراسم ازدواج نکاتی وجود دارد که می توانید برای مقابله با اثرات آن انجام دهید.

راه های کاهش استرس مراسم ازدواج

با نزدیک شدن مراسم ازدواج فشار زیادی روی عروس و داماد وجود دارد، معمولا اطرافیان هیچ کمکی نمی کنند و عروس و داماد خودشان باید کل مراسم را خودشان برنامه ریزی کنند. آماده سازی برای عروسی می تواند فشار زیادی را تحمیل کند. احساس اضطراب یا استرس یک قسمت عادی از زندگی است، اما اگر اضطراب شما به هر طریقی ناتوان کننده شده باشد، یا دچار حملات هراس شده اید، قطعاً باید به دنبال کمک حرفه ای باشید. مقاله زیر لیستی واقعی از نکات و مکانیسم های مقابله با هر سطح اضطرابی است که تجربه می کنید.

به خودتان “روز بدون عروسی” اختصاص دهید

طبیعی است که وقتی اتفاق بزرگی در زندگی شما رخ می دهد، وقت زیادی را صرف فکر کردن و صحبت کردن در مورد آن می کنید، اما برای شما عالی است که زمانی را به استراحت بگذرانید.

توصیه می شود که زوج ها حداقل هر دو هفته یک بار باید “روز بدون عروسی” داشته باشند. در این روز، هیچ کس در مورد عروسی صحبت نمی کند یا از آنها سؤال نمی کند. روزی که می توانند یا با خانواده یا دوستانشان وقت بگذرانند یا در یک شب زیبا با هم بیرون بروند و در مورد همه چیز جز عروسی خود صحبت کنند. این بسیار مهم است! برخی از زوج های نیز در خانه خود “منطقه عاری از عروسی” دارند، فضایی که هیچ کس در مورد هر چیزی که مربوط به عروسی باشد صحبت نمی کند و فکر نمی کند. ”

یک طراح یا برنامه ریز عروسی پیدا کنید که به آن کاملاً اعتماد کنید.

یک راه برای جلوگیری از استرس قبل از ازدواج این است که برای برنامه ریزی و انجام کارهای عروسی کسانی را انتخاب کنید که به آنها اعتماد کامل دارید تا از طرف شما کارهایی را انجام دهند. اگر هم از وضعیت مالی خوبی برخوردار هستید، می توانید از یک طراح مراسم عروسی کمک بگیرید تا کارها را به بهترین نحو انجام دهند.

یک برنامه ریز عروسی، هماهنگ کننده یا یک شخص نردیک که واقعاً به او اعتماد دارید می تواند استرس زیادی را کاهش دهد. از طرف دیگر یک انتخاب بد در این مورد می تواند همه چیز را بدتر کند.

برنامه عروسی را قبل از مراسم چک کنید.

روزهای عروسی پر از احساسات است ، بنابراین طبیعی است که گاهی اوقات تنش و اضطراب آن با هیجان آمیخته شود. اگر دقیقا ندانید که روز عروسی چگونه خواهد گذشت، می تواند به اضطراب اضافی و غیرضروری منجر شود. چند روز قبل از عروسی، من همه چیز را جک کنید تا مطمئن شوید که برنامه ریزی ها مطابق مسی شماست، این کار باعث کاهش استرس شما خواهد شد. دانستن چگونگی روند کار به شما کمک می کند احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

کاهش استرس مراسم ازدواج
کاهش استرس مراسم ازدواج

حتما شخصی را برای صحبت کردن داشته باشید.

اگرچه مطمئناً می توانید با برنامه ریز عروسی خود یا یک مشاوره ازدواج در مورد چگونگی احساس خود صحبت کنید، مهمترین چیز این است که شما در اطراف کسی را داشته باشید که گوش کند.

بخش بزرگی از کار من این است که یک تابلوی صدا برای گوش دادن به عروس هایم باشم تا ذهن آنها را راحت کنم. بعضی از عروس ها در این راه به من احتیاج بیشتری دارند و می خواهند که من بخشی از تمام تصمیمات باشم. ارائه مشاوره و راهنمایی ساده به طور شگفت انگیزی به این عروس ها کمک می کند. آنها فقط می خواهند اطمینان حاصل کنند که هیچ چیزی را فراموش نمی کنند! فکر می کنم این بزرگترین ترس است. بعضی از عروس ها در طی مسیر آرامش بیشتری دارند اما ممکن است دوباره دچار اضطراب شوند.

در جلسات مشاوره که اکثرا مشاوره تلفنی را ترجیح می دهند، اغلب راجع به مسائل خانوادگی، مشکلات تغییر لباس، ماه عسل و هر چیزی که آنها احساس ناراحتی کنند، صحبت خواهیم کرد. من یک مهمان بی طرف هستم که می تواند به حل مشکل و ناراحتی عروس و داماد کمک کند.

راجع به برنامه های زندگی مشترک و همچنین مراسم عروسی بنویسید.

کشف کنید که چه نوع کارهایی می تواند به شما در رفع فشار، کاهش استرس و اضطراب کمک کند، زمانی را در طول روز به انجم آن کارها اختصاص دهید. از خود بپرسید، چگونه می توانم احساس متفاوتی داشته باشم، چه کاری می توانم انجام دهم تا کنترل بیشتری نسبت به برخی جنبه های زندگی ام داشته باشم؟ چگونه می توانم چیزها را متفاوت ببینم؟

آزادانه برای یک دقیقه بنویسید و سپس نفس عمیق بکشید. این کار را به مدت سه تا پنج دقیقه انجام دهید، اگر هنوز هم ذهن تان سرگردان است یا استرس دارید، این کار را دوباره انجام دهید.

از محبت به هم غافل نشوید

گاهی اوقات، هنگامی که در حال تدارک مراسم عروسی هستید یا به طور کلی احساس اضطراب می کنید، به راحتی می توانید اجازه دهید محبت و ارتباط شما شکسته شود. بنابراین بزمانی را برای یک شام عاشقانه، تماشای یک فیلم یا یک تعطیلات آخر هفته پیدا کنید. در این زمان به یکدیگر یادآوری کنید که چرا ازدواج می کنید. اگر نگرانی های لحظه آخری دارید، به او بگویید – احتمالاً او نیز عصبی است!

نوازش و سایر شکل های محبت جسمی در بیشتر روابط مهم است، زیرا محبت جسمی یکی از راه هایی است که ما عشق  تمایل و تعهد را ابراز می کنیم. بدیهی است که نوازش کردن برای برخی افراد از اهمیت بیشتری برخوردار است – خصوصاً کسانی که محبت جسمی را شکل نهایی ابراز محبت می دانند.

بعضی از ما عشق خود را با سخنان خود بیان می کنیم و دیگران این کار را از طریق لمس بدنی انجام می دهند. صرفنظر از اینکه شما چگونه محبت نشان می دهید یا چگونه آن را دریافت می کنید، دادن فرصت محبت جسمی به هم می تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند. حتی اگر در ابتدا روحیه ندارید، مدتی را به تنهایی با نامزد خود بگذارید، زیرا ثابت شده است که رابطه جنسی باعث کاهش سطح استرس می شود و هم در ذهن و هم در بدن احساس مثبت ایجاد می کند.

تلفن خود را کنار بگذارید.

وقتی مشغول کار هستید (یا حتی فقط به دلیل عادت)، ممکن است تمایل داشته باشید بیشتر از آنچه ضروری است به تلفن خود نگاه کنید. اما اگر تلفن همراهتان به کاهش اضطراب شما کمک نمی کند، ایده خوبی باشد که آن را کنار بگذارید. زمان هایی را بدون اینترنت یا تلفن، فقط برای لذت بردن، آرام شدن و تقویت ارتباط عاطفی، در کنار هم باشید.

از خودتان مراقب کنید.

اگر قبلا مراقبه را تجربه نکرده اید، اکنون زمانی مناسب است. برنامه های مدیتیشن راهنما و فیلم های آنلاین برای کمک به شما در شروع کار وجود دارد، یا می توانید در یک کلاس یوگا محلی شرکت کنید. تمام آنچه شما نیاز دارید یک مکان راحت برای نشستن با حداقل حواس پرتی است. فقط 10 دقیقه می تواند به شما کمک کند احساس آرامش و آمادگی بیشتری برای روبرو شدن با روز داشته باشید. این کار را انجام دهید!

در نظر گرفتن 30 دقیقه برای استراحت گرم مانند حمام گرم، هرگونه فشار روانی به شما را ذوب می کند. مطمئن شوید که آب به اندازه کافی گرم است تا ماهیچه های تنش زا را آرام کند و از حباب یا نمک حمام برای آروماتراپی اضافه شده استفاده کنید. همانطور که در حمام دراز می کشید، به هیچ وجه فکر نکنید – این لحظه به شما شارژ کامل می دهد.

ورزش کنید

ورزش بدون شک یکی از بهترین راه ها برای از بین بردن استرس است ، بنابراین بدوید، به یک کلاس ورزش بروید یا به سادگی در خانه برقصید. هر نوع حرکات بدنی باعث ایجاد اندورفین های پر جنب و جوش می شود که به شما کمک می کند احساس مثبت بیشتری در ذهن و بدن داشته باشید. به علاوه، یک روال تمرینی قبل از عروسی به شما امتیاز لاغرتر و خوش اندام تر بودن در روز بزرگ شما می دهد.


به درخواست کاربران سایت و پرسیدن سوالات متداول کاربران از سجاد امینی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی، قصد داریم سوالات شما کاربران را در قالب مطلب آموزشی برای کابران سایت منتشر کنیم که هم شما که سوال پرسیده اید و همه دوستانی که دنبال جواب این سوال هستند بتونند از پاسخ اقای سجاد امینی به سوالات بهرمند شوند.

دوستان عزیز شما هم می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه همین مطلب برای آقای سجاد امینی ارسال نمایید.

پاسخ گویی سوالات شما در کمترین زمان ممکن توسط سجاد امینی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *