مدیریت استرس (قسمت اول)

مدیریت استرس

همه ی آنچه باید در مورد مدیریت استرس بدانید

استرس چیست؟

مدیریت استرس | هر نوع فشار اعم از جسمانی یا روانی که به انسان وارد شود به طور معمول منجر به بروز یک سری واکنش های غیر اختصاصی به نام استرس می گردد. استرس بیماری نیست ولی حالتی است که می تواند منجر به بروز بیماری جسمانی یا روانی گردد.
هر موقعیتی می تواند استرس زا باشد، از زلزله گرفته تا به صدا در آمدن زنگ تلفن، ولی در هر حال وقتی استرس ایجاد می شود، احتمال دارد شما در آن لحظه به دنبال راه های کاهش استرس باشید و بتوانید راهی برای خلاص شدن از شرایط موجود پیدا کنید.

چگونه می توان استرس را کم کرده، پیشگیری کرده و یا با آن مقابله کرد؟

به نظر می رسد کاری که بتوانید در مورد مقابله با استرس خود انجام دهید وجود ندارد. برنامه‌ها متوقف نمی‌شود و هرگز زمان زیادی برای تمامی کارها وجود ندارد و مسئولیت های کاری و خانوادگی همواره سخت و دشوار هستند. اما شما بیش از آنچه فکر می‌کنید می توانید بر آنها کنترل داشته باشید. در واقع فهم ساده این مطلب که شما در کنترل خودتان هستید اساس مدیریت استرس است.
مدیریت استرس در محدوده افکار، احساسات، برنامه‌ها، محیط زندگی و شیوه پرداختن به مشکلات است. هدف اصلی، متعادل کردن زندگی با اختصاص دادن زمانی برای کار، روابط خانوادگی، آرام‌سازی و زمانی دیگر برای انعطاف پذیری مناسب جهت متوقف کردن فشار و مواجهه با چالش‌های موجود است.

شناسایی منابع استرس در زندگی

مدیریت استرس با شناسایی منابع استرس در زندگی آغاز می شود. منابع استرس همیشه آشکار نیستند اما مسلط شدن به استرس های درونی افکار، احساسات و رفتارها آسان است.
شما اطمینان دارید که همواره در مورد کارتان نگران هستید، اما شاید طفره رفتن شما به این دلیل باشد که درخواست های کار فعلی شما منجر به استرس قریب‌الوقوع می شود. برای شناسایی منابع استرس واقعی در عادت ها، نگرش ها و محدودیت های موجود دقیق تر باشید.

شیوه های سالم کاهش استرس

اگر شیوه های مقابله با استرس به بهداشت فیزیکی یا هیجانی شما کمک نکرده برای پیدا کردن شیوه های موثرتر اقدام کنید. شیوه های سالم تری برای مدیریت و مقابله با استرس وجود دارد اما همه آنها تغییر می پذیرند به این صورت که شما می توانید هم موقعیت و هم واکنش خود را تغییر دهید.

چهار استراتژی مدیریت استرس

وقتی تصمیم می‌گیرید که در مقابل استرس کاری انجام دهید به چهار طریق می توانید این کار را انجام دهید که به استراتژی مدیریت استرس معروف اند:
1. اجتناب کردن
2. تغییر دادن
3. سازگارشدن
4. قبول کردن
با توجه به این که هر فردی پاسخ خاص خود را برای کاهش استرس دارد، اصولاً راه حل واحدی برای این مواجهه وجود ندارد. بنابراین با فنون و رویکردهای گوناگون می توان کار کرد. شما کافی است به آنچه که شما را آرام و تحت کنترل در می آورد تمرکز کنید.

 

در این مطلب شما را با تعریف و نکات مهمی از مدیریت استرس آشنا کردیم در مقاله بعدی برای شما قسمت دوم  مدیریت استرس رو منتشر میکنم که با مطالعه این قسمت و قسمت دوم شما به راحتی میتوانید استرس خود را کنترل و مدیریت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *