فرهنگ موسیقی

فرهنگ موسیقی

موسیقی

هم‌آهنگ سالیان درازی است که موسیقی میان مردم جاری است.
اولین بار نشانه های نواختن موسیقی در آسیا و در حدود چهار هزار سال پیش دیده شده است.
در آن زمان هر جامعه ای موسیقی را با ابزار مرسوم و سبک و سیاق خود می نواخت، اما اینکه موسیقی با چه ابزاری و چه سبکی نواخته شود، چندان اهمیت ندارد آنچه که اهمیت دارد این است که موسیقی عامل نزدیکی قلب ها و مردم به یکدیگر است.در ابتدا شاید این موسیقی بوده که از فرهنگ مردم نشان می گرفت و آینه ای از آداب و رسوم و اتفاقات زمان خود بود اما به مرور و با گذشت زمان کم کم موسیقی بخشی از فرهنگ هر مرز و بومی شد و به عنوان رکنی از ارکان جامعه بر فرهنگ، تاثیر انکار ناپذیری گذاشت.

فرهنگ موسیقی

فرهنگ عبارت است از اندیشه مشترک یا ویژگی های فکری یک جامعه یا ملت.
فرهنگ موروثی نیست و وجود مستقل از خود ندارد و در همه ی زمانها از نسلی به نسل دیگر انتقال یافته و بعنوان یک ساختار اجتماعی شناخته می شود. به طور کلی می توان گفت که هم فرهنگ بر موسیقی اثر می گذارد و هم موسیقی بر فرهنگ و اینکه تاثیر کدام یک بیشتر است بستگی به عوامل متعددی دارد و بسیار نسبی است.

معمولاً هنرمندان و به ویژه شاعران از پیشگامان و تاثیرگذاران بر تحولات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی بوده اند.
این عده به علت داشتن تفکری متفاوت، خلاق و در عین حال برخورداری از ذوق هنری همواره درد جامعه را بهتر درک کرده و در قالب شعر و موسیقی از بطن جامعه، مشکلات و معضلات روز سخن گفته اند. موسیقی نشات گرفته از احساس افراد بوده پس به سادگی بر احساسات دیگران تاثیر می گذارد و درصورت برخورداری از جذابیت و خلاقیت کافی به مرور در جامعه تسری یافته و بر سطحی وسیع تر تاثیر می گذارد و فرهنگ را دستخوش تغییراتی هرچند اندک می کند، این تغییرات کوچک در طی زمان رشد کرده و تغییرات اساسی را در هر فرهنگی شکل می دهد.

موسیقی برای مدت طولانی تنها خاص فرهنگ هر نقطه ای از این کره خاکی بود.
به مرور و با گسترش مرزها و حرکت به سمت دهکده جهانی شدن موسیقی تبدیل به ابزاری برای انتقال فرهنگ به نقاط دوردست شد، موسیقی با حرکت خود در میان ملل مختلف، فرهنگ خود را نیز یدک می کشد و آن را با فرهنگ و موسیقی آن ناحیه تلفیق می کند و از این طریق بر فرهنگ آن مرز و بوم به صورت ریشه ای و آهسته تاثیر می گذارد.

 

سجاد امینی

خواننده و کارشناس ارشد روانشناسی بالینی
( زمینه تخصصی: روانشناسی و موسیقی درمانی پیشرفته جهت بیماران اعصاب و روان)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *