راه های مهربان بودن با خود

پاسخ سجاد امینی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی به سوال چگونه با خود مهربان باشیم؟

 

بسیاری از ما باید یاد بگیریم که چگونه دلسوز خود باشیم. دلسوز خود بودن یکی از مهمترین مهارت های زندگی است که باید آن را پرورش دهیم. هرچه بیشتر تمرین کنیم، بیشتر با مهربانی رفتار خواهیم کرد و این احساس طبیعی تر خواهد شد. اگر مطمئن نیستید که چگونه این کار را انجام دهید، به شما کمک خواهیم کرد. در این مقاله به شما راه های مهربان بودن با خود را شرح داده ایم.

راه های مهربان بودن با خود

مهربان بودن با خود می تواند سخت باشد، به خصوص وقتی که از خود عصبانی هستیم، خصوصاً وقتی به خاطر کاری که انجام داده ایم احساس ناامیدی یا خشم می کنیم. برای اینکه خود را دوست خود بدانید، باید بتوانید با خودتان مهربان باشید.

در زیر جواب این سوال که چگونه با خودم مهربان باشم را خواهید یافت.

روزتان را با تأیید کردن خودتان شروع کنید

بعضی اوقات ما می توانیم شدیدترین منتقد خود باشیم. صدایی در درونمان مدام یادآوری می کند که به اندازه کافی خوب نیستیم. با وقت گذاشتن برای تکرار چیزهای خوب در مورد خودمان می توان این چرخه را معکوس کرد. با تأیید کردن خود، به بهترین پشتیبان خودتان تبدیل خواهید شد. شاید کمی سنگین تر از “وزن ایده آل بدن” باشید، اما موهای بلند و براق دارید. شاید در ورزش عالی نباشید، اما در ریاضی بهترین هستید.

همیشه ویژگیهای خوب خود را یادآوری کنید. از تکرار پنج ویژگی مثبت در مورد خود یا دستاوردهایی که از انجام آنها احساس افتخار می کنید، شروع کنید. می توانید خود را در آینه نگاه کنید و با صدای بلند آن ویژگی ها را بگویید یا حتی هر روز صبح آنها را بنویسید. این تمرین روزانه را با یادآوری بهترین ویژگی های خود و در عین حال الهام بخش ترین آنها شروع کنید.

یک روز را به خودتان اختصاص دهید.

بیشتر ما وقت زیادی را صرف تلاش برای کار و زندگی می کنیم، زندگی اجتماعی و کارهایی را انجام می دهیم که باعث می شوند تمرکز کمتری را روی رفاه خودمان داشته باشیم. حتما روزی را اختصاص دهید که کاملا به خودتان رسیدگی کنید، این کار را هفته ای یک بار یا حتی یک بار در ماه انجام دهید. روز را با انجام فعالیت های مورد علاقه خود مانند پیاده روی، حمام آبگرم، پختن غذای مورد علاقه خود یا نشستن و خواندن یک کتاب خوب، شروع کنید. این نوع روش های مراقبت از خود باعث می شود احساس تازگی و مثبتی داشته باشید.

مهربان بودن با خود
مهربان بودن با خود

برای موفقیت هایی که به دست می آورید به خودتان پاداش دهید.

در دنیای پرشتاب، لیست “کارها” بی پایان به نظر می رسد. برای انجام کارها، به خودتان جایزه دهید، چه فارغ التحصیل شدن، چه موفقیت در یک پروژه کاری. حتما به خاطر سخت کوشی خود، به خود پاداش دهید. این می تواند به معنای گرفتن یک روز مرخصی از کار، دعوت کردن خودتان به یک بستنی یا انجام کارهایی باشد که از آن لذت می برید. از این گذشته، شما سزاوار این هستید که برای دستاوردهای خود احساس خوبی داشته باشید.

اشتباهات گذشته را رها کنید.

همه اشتباه می کنند، اما بعضی اوقات ما می توانیم نسبت به گذشته بیش از حد بی تفاوت باشیم. به جای اینکه خود را شماتت کنید، به یاد داشته باشید که هیچ کس کامل نیست. راهی برای بخشش خود پیدا کنید. اگر کمک می کند، با کسانی که ممکن است با شما قهر باشند، آشتی کنید. از این گذشته، زندگی آموختن است و آن اشتباهات فرصتی را برای ما فراهم می کند که بهتر رشد کنیم.

 • شاید در گذشته کاری انجام داده اید که به آن افتخار نمی کنید.
 • شاید نتوانسته اید در مقابل خود بایستید و به دیگران اجازه داده اید که از شما بهتر شوند.
 • ممکن است به دلیل ترس یک فرصت عالی را از دست داده باشید.
 • شاید نتوانستید هدفی مهم را دنبال کنید.

اگر از خود عصبانی هستید، باید به خود مهربانی نشان دهید: خود را متهم نکنید، از این پس تصمیم بگیرید بهتر عمل کنید و خود را ببخشید.

به بدن خود احترام بگذارید

با خود مهربان بودن به معنای مراقبت از سلامتی خود است. مطمئن باشید که هر شب به اندازه کافی بخوابید، غذاهای سالم می خورید و فعال هستید. اگر احساس خستگی یا بیماری می کنید، وقت کافی برای استراحت و بهبودی فراهم کنید. با مراقبت خوب از سلامت جسمی خود از نظر روحی بهتر خواهید شد.

استرس خود را مدیریت کنید

مهربانی شناختن خودمان است. یکی از راههایی که می توانیم انجام دهیم اینست که تاثیر استرس بر وجودمان بررسی کنیم. به یک رویداد اخیر که شما را ناراحت یا پر استرس کرده است، فکر کنید. همانطور که در مورد این رویداد فکر می کنید، حسی را که تجربه کرده اید، بنویسید یا رسم کنید. همچنین به این سؤالات پاسخ دهید:

 • تصویری که با کلمه “استرس” به ذهنم می رسد این است …
 • علائم استرس من شامل…
 • وقتی احساساتی می شوم احساس استرس می کنم …
 • اولین نشانه استرس…
 • وقتی استرس دارم، فکر من می شود …
 • دیگران تشخیص می دهند استرس دارم زیرا …

پس از تشخیص چگونگی بروز استرس، می توانید آنچه را که واقعاً به شما کمک و پشتیبانی خواهد کرد، تشخیص دهید. پیشنهاد می کنم مقاله مدیریت استرس را مطالعه کنید.

وکیل مدافع خود باشید.

همه ما منتقد درونی داریم. صدایی در ذهن ما که سریع قضاوت می کند. خوب، وقت آن رسیده است که منتقد درونی شما با وکیل داخلی خود دیدار کند.

و دقیقاً این مدافع داخلی کیست؟ این صدای دیگری در سر شماست: صدایی که از شما دفاع می کند. وقتی منتقد درونی شما با تمسخر و توهین به سمت شما می آید، مدافع درونی شما وسط می پرد و از طرف شما استدلال می کند. در حالی که منتقد درونی تان همیشه مخالف است، مدافع درونی تایید کننده شماست. با پرورش مدافع درونی خود با خود مهربان باشید.

به خودتان آرامش دهید.

روز سختی داشته ای؟ آیا با یک همکار یا یکی از دوستان خود وارد بحث و جدال شدید؟آیا امروز یکی از آن روزهایی بوده که هر کاری که انجام داده ای، اشتباه بوده است؟ با آرامش بخشیدن به خود، با خود مهربان باشید. موارد زیر را انجام دهید:

 • در وان گرم بنشینید. روغن حمام معطر اضافه کنید.
 • به خودتان ماساژ پوست دهید. پاهای خود را مالش دهید.
 • مقداری کاکائو داغ را با مارشمالوهای کمی در آن درست کنید و همراه با خواندن یک رمان نوش جان کنید.
 • درب اتاق خواب خود را قفل کنید، موسیقی شاد پلی کنید و با لباس زیر خود برقصید.

از این گذشته، هیچ کس جز خودتان نمی داند چگونه خود را تسکین دهید.

خود را بالا ببرید.

وقتی شکست می خورید یا کاری اشتباه انجام می دهید، دو انتخاب دارید: می توانید تسلیم شوید، یا خود را بالا بکشید. افرادی که نسبت به خودشان مهربان هستند، دومی را انتخاب می کنند. به خود بگویید که همه چیز خوب خواهد شد. با یادآوری موفقیتهای گذشته خود، به خود روحیه دهید. سپس، یک برنامه برای مقابله با آنچه اتفاق افتاده است، تهیه کنید و اقدام کنید.

به رویاهای خود افتخار کنید.

افرادی که به خودشان احترام می گذارند و نسبت به خودشان مهربان هستند، رویاهای خود را دنبال می کنند. یعنی رویاهابشان را با برچسب زدن به عنوان خیالات احمقانه فرومایه نمی کنند. درعوض، با تبدیل آن رویاها به اهداف و ایجاد برنامه ای برای دستیابی به آن اهداف، رویاهای خود را جدی می گیرند.

از تلاش برای کامل بودن دست بردارید.

افرادی که معیاری برای کمال خود تعیین می کنند، خود را برای شکست آماده می کنند. از این گذشته، کمال غیر ممکن است. آیا می توانید به چیزی غیرواقع تر از موفقیت موفقیت برای خود غیرممکن باشید؟ به جای تعیین یک استاندارد از “کمال” برای خود ، هدف خود را برای بهبود ، یک گام در هر زمان.

به خودتان ایمان داشته باشید.

بخشی از مهربانی بودن با خودتان، خواستن بهترین چیزها برای خودتان است. برای رسیدن به بهترین ها، باید به خودتان اعتقاد داشته باشید. به توانایی های خود و به قضاوت خود ایمان داشته باشید. به خودتان بسیار فکر کنید: به خودتان ایمان داشته باشید.

خود را بپذیرید.

خود را همانطور که هستید بپذیرید. شما نقاط قوت و ضعف دارید. بعضی مواقع موفق می شوید و بعضی وقت ها شکست می خورید. بعضی اوقات درست است و بعضی اوقات اشتباه می کنید. به خودتان اجازه دهید تا کاملاً کسی باشید که هستید.

حرف آخر

فقط یک نفر در جهان وجود دارد که همیشه با او در ارتباط خواهید بود و او خود شما هستید. بنابراین، بهتر است که برای خودتان همدم خوبی باشید. بهترین زندگی را با مهربان بودن با خود تجربه کنید. با نکاتی که در بالا گفتیم می توانید شروع کنید


به درخواست کاربران سایت و پرسیدن سوالات متداول کاربران از سجاد امینی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی، قصد داریم سوالات شما کاربران را در قالب مطلب آموزشی برای کابران سایت منتشر کنیم که هم شما که سوال پرسیده اید و همه دوستانی که دنبال جواب این سوال هستند بتونند از پاسخ اقای سجاد امینی به سوالات بهرمند شوند.

دوستان عزیز شما هم می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه همین مطلب برای آقای سجاد امینی ارسال نمایید.

پاسخ گویی سوالات شما در کمترین زمان ممکن توسط سجاد امینی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *