خانواده ام را دوست ندارم ، چه باید کنم؟

پاسخ سجاد امینی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی به سوال خانواده ام را دوست ندارم ، چه باید کنم؟

در بهترین سناریوها، مردم روابط مثبت و سالم با خانواده خود دارند. از این گذشته، خانواده به طور گسترده ای به عنوان افرادی شناخته می شوند که قرار است بتوانید همواره روی آنها حساب کنید. بسیاری از افراد با افتخار می گویند که چقدر خانواده شان از همه چیز برایشان مهم تر است و اصلا هیچ مشکلی در این مورد وجود ندارد. با این حال، شرایط ناگوار نیز وجود دارد و برخی افراد با بستگان خود رابطه خوب و حسنه ندارند. آنها در خانواده های سمی به دنیا می آیند و پیوند خانوادگی محکمی که دیگران دارند، در بین آنها وجود ندارد. این مقاله پاسخ به سوال خانواده ام را دوست ندارم چه باید کنم؟ می باشد.

در شرایطی که خانواده ام را دوست ندارم ، چه باید کنم؟

وقتی در شرایطی قرار دارید که خانواده خود را دوست ندارید، درک علت به وجود آمدن این حس اهمیت زیادی دارد. دوست نداشتن خانواده، شما را به یک شخص بد تبدیل نمی کند و باعث نمی شود شما نسبت به دیگران کم ارزش تر باشید. با این حال، درک اختلاف بین شما و خانواده تان می تواند یک مسئله بسیار مهم باشد.

هنگامی که خانواده خود را دوست ندارید، به خاطر التیام عاطفی و روحی خود، اقدامات مؤثری وجود دارد که می توانید انجام دهید.

وضعیت خود را با موقعیت سایر افراد مقایسه نکنید

در اغلب موارد، مردم گرفتار مقایسه می شوند و به مقایسه موقعیت خود با اشخاص دیگری می پردازند. واقعیت این است که هر یک از افراد با تجربیاتی که می گذرانند منحصر به فرد هستند.

واقعیت این است که هر کس موقعیت ها و چالش های خود را دارد. فقط به این دلیل که کسی بهترین ظاهر زندگی یا بهترین خانواده را دارد به معنای این نیست که آنها با مسائل مهم و مشکلات سروکار ندارند. در نهایت، چمن همیشه از طرف دیگر سبزتر است. تمرکز روی بهترین راهها برای کنار آمدن با خانواده و بهبود رابطه می تواند با مشاوره و کمک گرفتن حل شود، اما در برخی موارد بهترین راه دوری کردن و فاصله گرفتن از آنهاست.

خود را سرزنش نکنید

هیچ یک از ما نمی توانیم خانواده ای را که در آن به دنیا آمده ایم انتخاب کنیم. به دلیل فشارهای اجتماعی که در خانواده وجود دارد، اگر دوست نداشته باشید با بستگان خود باشید، به راحتی در دام سرزنش قرار خواهید گرفت. واقعیت این است که سرزنش کردن به نفع شما نیست و نمی تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. شما همچنین باید از این واقعیت آگاه باشید که خانواده شما می توانند بر کیفیت کلی زندگی شما یا روابطی که با افراد دیگر دارید تأثیر منفی بگذارد.

نحوه شناسایی اقوام سمی

توانایی شناسایی بستگان سمی یک مهارت ضروری در زندگی است. بعضی اوقات افراد نزدیک به شما کسانی هستند که بیشترین آسیب ها را به شما خواهند زد. به همین دلیل باید بدانید که چگونه بستگان سمی را شناسایی کنید. شناخت علائم بستگان سمی اولین قدم است. فقط پس از شناسایی یک مشکل می توان آن را حل کرد.

خانواده ام را دوست ندارم
خانواده ام را دوست ندارم

از بودن با آنها لذت نمی برید

اگر دائما به خاطر ترس با یکی از بستگان خود رابطه دارید، یکی از قویترین شاخص های سمی بودن آنها است. هر زمان که در کنار شخص دیگری هستید، همیشه توجه داشته باشید که چه احساسی دارید. اگر همواره در حال درگیری با خویشاوندان هستید، مطمئنا این نشانه سمیت است.

آنها به خاطر اشتباهات خود عذرخواهی نمی کنند

هیچ انسانی کامل نیست و نباید باشد. حتی خانواده های ما هم گاهی اشتباه می کنند. این مشکل هنگامی بوجود می آید که بستگان نتوانند به خاطر اشتباهاتشان عذرخواهی کنند. در بسیاری از موارد، دلایل مختلفی وجود دارد که چرا ممکن است شخصی در عذرخواهی از افراد بالغ ، مشکل داشته باشد. عدم عذرخواهی از اشتباهات می تواند مربوط به نفس آنها باشد (که نشانه ای از نابالغی است).

در هر صورت، این نوع نگرش مطمئنا سمی است. وقتی یکی از بستگان اقداماتی مضر و ناخوشایند انجام می دهد، باید مایل به تأیید این امر باشند، نفس را کنار بگذارند، عذرخواهی کنند و سپس اشتباه خود را تکرار نکنند. اگر هر یک از مراحل فوق از دست رفته باشد، این نشانه از یک رابطه سمی است.

آنها به مرزهای شما احترام نمی گذارند

شما به عنوان یک فرد، حق داشتن مرزهای خود را دارید. وجود مرزهای شخصی برای سلامت روان شما بسیار مهم است. وقتی یکی از بستگان نتواند به مرزهای شما احترام بگذارد، پیرو آن نمی تواند به شما احترام بگذارد و این بسیار مشکل ساز است. هنگامی که به شما دسترسی ندارند عصبانی می شوند و انتظار دارند هر زمان و هر وقت که خواستید شما را ببینند، نمونه ای از بی احترامی به مرزهای شخصی است. اگر نزدیکان شما حتی بعد از اینکه این موضوع را به آنها گوشزد کردید، همچنان به بی احترامی به مرزهای شما ادامه می دهند، باید از آنها فاصله بگیرید.

چگونه خود را از نزدیکان سمی دور کنیم

فاصله گرفتن از خویشاوندان سمی بسیار مهم است. اگر مسافت جدی از این افراد ایجاد نشود، شما را به پایین می کشند. شما بدون توجه به رفتار دیگران مسئول سلامت روحی خود هستید. به همین دلیل باید در این مورد عاقلانه تصمیم بگیرید. راه های زیر برای فاصله گرفتن از خویشاوندان سمی، اگر آنها را دوست ندارید، قطعاً سودمند خواهد بود.

کانال های ارتباطی را قطع کنید

از بین بردن روشهای تماس با بستگان سمی بهترین روش برای دوری است. این به معنای عدم تماس تلفنی با آنها، نادیده گرفتن پیام های متنی و ایمیل و حذف آنها از شبکه های اجتماعی تان است. اگر پس از شناسایی اعضای سمی خانواده سمی و تصمیم به جدایی از آنها، آنها شروع به برقراری تماس کردند، آنها را مسدود کنید. دامروزه تمام تلفن های همراه دارای ویژگی هستند مسدود کردن شماره تلفن هستند. به همین ترتیب، هم اکانت های ایمیل و هم حساب های شبکه های اجتماعی به کاربران اجازه می دهند افرادی را که دیگر نمی خواهند با آنها ارتباط برقرار کنند مسدود کنند.

با استدلال روبرو نشوید

هنگامی که یکی از بستگان سمی بفهمد که شما نمی خواهید با او در تماس باشید، ممکن است عصبانی شوند و یا شروع به استدلال کند. اجازه استدلال کردن را ندهید. روابط خانوادگی به کسی حق نمی دهد که درگیر رفتارهای مضر شود. اگر به این نتیجه رسیده اید که خانواده خود را دوست ندارید و می خواهید از آنها فاصله بگیرید، به آن احساسات اعتماد کنید. شما در انجام اقداماتی برای حفظ سلامت کلی خود نباید اشتباه کنید.

خودتان را با افراد مثبت احاطه کنید

همزمان با دور شدن از افراد سمی سعی کنید رابطه تان را با افراد مثبت بیشتر کنید. این نه تنها شما را در معرض روابط سالم قرار می دهد، بلکه به دلیل عدم احساس تنهایی، وسوسه بازگشت به نزدیکان سمی را نیز کاهش می دهد. شما سزاوار این هستید که در زندگی خود افراد مثبتی داشته باشید و لذتهای روابط سالمی را که با احترام متقابل بنا شده است را تجربه کنید.

به دنبال کمک های خارجی باشید

اگر درگیر اعضای خانواده سمی و یا مشکل دیگری در زندگی دارید، ممکن است دریابید که جستجوی کمک های خارجی سودمند است. مشاوره خانواده بهترین راه برای دریافت کمک حرفه ای از کسی است که می داند در مورد چه چیزی صحبت می کند. درخواست کمک در مواقع مبارزه یکی از شجاع ترین کارهایی است که می توانید انجام دهید. شما سزاوار آن هستید ضمن دانستن اینکه وضعیت شما بهبود خواهد یافت، به بهترین راهنمایی ها دسترسی داشته باشید.


به درخواست کاربران سایت و پرسیدن سوالات متداول کاربران از سجاد امینی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی، قصد داریم سوالات شما کاربران را در قالب مطلب آموزشی برای کابران سایت منتشر کنیم که هم شما که سوال پرسیده اید و همه دوستانی که دنبال جواب این سوال هستند بتونند از پاسخ اقای سجاد امینی به سوالات بهرمند شوند.

دوستان عزیز شما هم می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه همین مطلب برای آقای سجاد امینی ارسال نمایید.

پاسخ گویی سوالات شما در کمترین زمان ممکن توسط سجاد امینی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *