با شوهر اخراج شده چگونه رفتار کنیم؟

پاسخ سجاد امینی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی به سوال با شوهر اخراج شده چگونه رفتار کنیم؟

بیکاری، همراه با مرگ و طلاق، به عنوان یکی از حوادث پراسترس زندگی هر فردی شناخته شده است. بیکاری به دلیل اخراج شدن، روابط زناشویی را تحت فشار زیادی قرار می دهد. گذشته از بار مالی، بیکاری در خانواده مشکلات روحی را برای شخص و همچنین خانواده او به دنبال دارد. آمارهای زیادی از افسردگی بعد از اخراج شدن در دسترس است. مخصوصا زمانی که خانواده تنها یک منبع درآمد داشته باشد. راه های زیادی وجود دارد که می توانید استرس و مشکلات شوهر اخراج شده و خانواده را به حداقل رساند.

با شوهر اخراج شده چگونه رفتار کنیم؟

پس از اخراج شدن شوهر ، روزهای آتی آسان نخواهد بود. اما شما می توانید این بحران را به خوبی طی کرده و سربلند بیرون بیایید.

 • او را سرزنش نکنید. به او فرصت دهید تا به شما بگوید چه اتفاقی افتاده است.
 • حتی اگر خودتان احساس اضطراب می کنید، از حمایت شوهرتان دست برندارید.
 • در خرج کردن پول صرفه جویی کنید و تنها چیزهای ضروری را در لیست خرید بگذارید.
 • یک برنامه عادی و در عین حال لذت بخش داشته باشید. این کار به شما احساس خوبی می دهد.
 • به شوهرتان کمک کنید تا یک شغل جدید پیدا کند، به دنبال پیشنهادهای شغلی جالب باشید.
 • با خانواده و دوستان وقت بگذرانید.

او را سرزنش نکنید

وقتی همسرتان به شما می گوید که اخراج شده است، اولین کاری که باید انجام دهید، این است که زبانتان را نگه دارید و توجه داشته باشید که هر کلمه ای بر زبان می آورید باید عاقلانه باشد. به خاطر داشته باشید که شوهرتان در حال حاضر آسیب‌ پذیر است و البته شما هم آسیب پذیرید. هر چیزی که طرفین می گویند ممکن است شرایط روحی هر دو نفر را بدتر کند.

مهم نیست که چه اتفاقی افتاده است، به او فرصت دهید تا قضیه را تعریف کند و تنها گوش داده و سر تکان دهید. مطمئنا همسرتان در اخراج شدنش مقصر بوده است اما الان زمان آن نیست که به او یادآوری کنیم که او باید بهتر کار میکرد و یا اینکه مقصر است و … در این موقعیت او ممکن است احساس کند دنیا علیه اوست، و اگر شما هم او را سرزنش کنید روحیه اش را کامل از دست می دهد. 

شوهر اخراج شده
شوهرم اخراج شده

عشق خود را نشان داده و او را حمایت کنید

با اخراج شدن شوهرتان ممکن است احساس ترس و سردرگمی کنید، اما بهتر است خودتان را کنترل کنید و عشق و حمایت خود را به او نشان دهید. وقتی همسرتان حمایت شما را ببیند، به زندگی دلگرم شده و خیلی سریع در پی جبران آن خواهد بود. اجازه دهید تا به خانواده و دوستان خود بگوید که کار خود را از دست داده است و حمایت خانواده را نیز دریافت کنید.

او را از فکر فاجعه بار “من هرگز کار پیدا نخواهم کرد” نجات دهید. با هم وقت بگذرانید، می توانید به پیاده روی بروید و در مسیر با هم حرف بزنید. صحبت کردن خطر ابتلا به افسردگی را کاهش داده و باعث تقویت اعتماد به نفس می شود.

هزینه های زندگی را کاهش دهید

هیچکس انتظار اخراج شدن و از دست دادن کارش را ندارد. بنابراین احتمال اینکه پس اندازی داشته باشید، بسیار کم است. شاید در حد گذراندن یک یا دو ماه. پس از فهمیدن موضوع، فورا هزینه های غیر ضروری را متوقف کنید. ممکن است شوهرتان سریعا کار پیدا نکند و با گذشت زمان پس اندازتان صفر شود.

اگر مستاجر هستید، حتما کرایه خانه را کنار بگذارید. در مورد خوردن سعی کنید به میوه و تره بار بروید و ارزان خرید کنید. برای تفریحات نیز می توانید تا پیدا شدن کار آخر هفته ها به پارک های نزدیک خانه بروید. اگر فرزند دارید، با آنها صحبت کرده و از آنها بخواهید تا صرفه جویی کنند.

البته در صورتی که شوهرتان اخراج شده باشد، به احتمال زیاد واجد شرایط بیکاری است. بنابراین اگر می تواند بیمه بیکاری بگیرد، زیاد استرس مالی نداشته باشید. دولت تا یک مدت مشخص که بتواند کار پیدا کند، شما را حمایت می کند.

روزانه یک برنامه لذت بخش داشته باشید

یک برنامه برای حفظ زندگی طبیعی داشته باشید. سعی کنید برنامه ای را انتخاب کنید که هر دو نفرتان از انجام آن لذت ببرید. انجام کارهای لذت بخش در زمان بیکاری به تقویت روحیه شما کمک می کند. در اینجا چند مثال می زنم:

 • هر روز صبح ورزش کنید
 • شبها پیاده روی کنید
 • قبل از جستجوی کار یک قهوه نوش جان کنید و کارهایی که قرار است انجام دهید را لیست کنید. اینکار به کاهش استرس شما کمک می کند.
 • در یک ساعت مشخص در کنار هم عصرانه بخورید.
 • دوچرخه سواری کنید.
 • آخر هفته ها یک پیک نیک داشته باشید.
شوهر اخراج شده
شوهر اخراج شده

یک حمایتگر برای خود داشته باشید

زمانی که شوهرتان اخراج شود، شما مجبورید که خود را قوی نشان دهید تا بقیه اعضای خانواده روحیه شان را از دست ندهند. بنابراین نیاز دارید که جدا از افراد خانواده یک حمایتگر و یا مشاوره خانواده در کنار خود داشته باشید تا پیش او گریه کنید، به ترس های شما گوش دهد و بهترین راهکارها را به شما ارائه کند.

در جلسات مشاوره شما روحیه خود را کاملا تقویت کرده و جنبه های مثبت زندگی خود را کشف خواهید کرد. قبول کنید که زندگی روزهای خوب و بد را با هم دارد.

در جمع دوستان و اقوام شرکت کنید

بیکاری می تواند موجب شود افراد تمایلی به وقت گذراندن با اقوام و دوستان را نداشته باشند. باید از ایجاد انزوای اجتماعی همسرتان جلوگیری کنید. در طول هفته یک شب را در جمع دوستان و یا اقوام باشید و سعی کنید در این مورد با بقیه صحبت کنید. همسرتان الان بیش از هر زمانی نیاز به حمایت اطرافیان دارد.

در جستجوی کار به همسرتان کمک کنید

شما می توانید در پیدا کردن شغل به همسرتان کمک کنید. در اینجا چند مکان برای شروع وجود دارد:

 • به مراکز کاریابی مراجعه کنید و درخواست کار دهید.
 • روزنامه های روز را بخرید و شغل درخواستی خود را جستجو کنید.
 • سایت ها و اپلیکیشن های کاریابی را هر روز چک کنید.
 • می توانید به شرکت ها و موسسات مشابه سر بزنید و رزومه کاری خود را تحویل دهید.

به درخواست کاربران سایت و پرسیدن سوالات متداول کاربران از سجاد امینی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی، قصد داریم سوالات شما کاربران را در قالب مطلب آموزشی برای کابران سایت منتشر کنیم که هم شما که سوال پرسیده اید و همه دوستانی که دنبال جواب این سوال هستند بتونند از پاسخ اقای سجاد امینی به سوالات بهرمند شوند.

دوستان عزیز شما هم می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه همین مطلب برای آقای سجاد امینی ارسال نمایید.

پاسخ گویی سوالات شما در کمترین زمان ممکن توسط سجاد امینی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

با شوهر اخراج شده چگونه رفتار کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *