بازی هایی برای رفع خجالت و کم رویی کودکان

چنانچه در منزل از شرایط کودک خجالتی خود رنج می برید می توانید با استفاده از از بازی های زیر این معضل را رفع کنید.

مسابقه گویندگی:

در این بازی هر کودکی سعی می کند متنی را که از قبل تنظیم شده است بدون اشتباه بخواند و فرض کند که در ستادیوم گویندگی است و برای رادیو گویندگی می کند و برنده کسی است که مسلط تر از دیگران بوده و کمتر اشتباه داشته باشد.

 

بازی مصاحبه تلویزیونی :

یکی از کودکان نقش فیلمبردار را دارد و با گذاشتن یک شی بر دوش این نقش را ایفا می کند و فرد دیگر نقش مصاحبه گر را با گرفتن یک شی به عنوان میکروفن بازی می کند و از بچه های دیگر در رابطه با موضوعاتی که از قبل تنظیم شده است، سوالاتی می کند مثلا در زمینه بهداشت دهان و دندان، رفتار در خانواده، رفتار در مدرسه، اطلاعات عمومی و…

بازی نقل خاطره، داستان، شعر، معما و لطیفه:

از کودکان خواسته می شود با آرامش کامل، یکی از خاطرات خود یا داستان و شعری را که یاد دارند به صورت کامل برای دیگر اعضای گروه تعریف کنند نتیجه گیری از خاطرات و داستان ها با هدایت بزرگ ترها و توسط اعضای گروه انجام می شود.

بازی چه کسی می تواند دیگران را بخنداند:

یکی از کودکان موظف می شود با انجام حرکات خنده دار، دیگر افراد را بخنداند. از دیگر افراد خواسته می شود در مقابل خندیدن مقاومت کنند چون برنده کسی است که افراد بیشتری را بخنداند.

بازی کامل کردن یک داستان:

یک نفر ابتدای یک داستان را تعریف می کند و از کودکان می خواهد که آن داستان را ادامه دهند. مثال: یک روز یک شکارچی در جنگل با یک شیر برخورد کرد… حالا بقیه داستان را یک نفر از کودکان ادامه می دهد و به همین ترتیب بقیه داستان را سایر کودکان ادامه می دهند.

 

بازی کامل کردن یک شعر:

یک مصرع از یک شعر خوانده می شود و از کودکان خواسته می شود که مصرع و بیت های بعد را به نحوی که وزن و قافیه به هم نخورد بگویند. و میتواند اامه شعر را از خودش بگوید و برنده کسی است که شعرش نزدیک تر به مضمون اصلی باشد.

 

بازی تکمیل جملات:

برای کودکان یک سری جملات ناقص می خوانیم و آنها باید حدس بزنند که در جای خالی، چه کلمات و جملاتی را قرار دهند (این موارد می تواند در ابتدا، وسط یا آخر جمله باشد) مثال: ……. بارید و تمام لباس هایم خیس شد.

امروز با آنکه …….. راه می رفتم به زمین خوردم.

بازی پاسخ به پرسش ها:

– کودکان باید به سوالات مطرح شده پاسخ صحیح دهند.

مثال: – وقتی هوا سرد می شود چه می کنیم؟

– وقتی هوا گرم می شود چه کاری می کنیم؟

– وقتی بنزین خودرو تمام می شود چه باید کرد؟

– وقتی که هوا تاریک می شود چه باید کرد؟

-وقتی می خواهیم خط صاف رسم کنیم از چه وسیله ای باید استفاده کنیم؟ و سوالاتی از این قبیل.

بازی داستان سازی با تصاویر:

– یک سری از تصاویر مختلف مثل حیوانات مفتلف و غذاهای مختلف را به کودکان نشان می دهیم و از هر کودک می خواهیم برای آن تصویر، یک داستان تعریف کند.

بازی معلم بودن:

این بازی با توجه به هدف های آن می تواند به شکل های مختلف اجرا شود ازجمله شیوه برخورد با بچه های تنبل و درس نخوان، روش های تشویق، روش های تنبیه، مشخصات یک معلم خوب، اخلاق و رفتار کلاسی و مواردی از این قبیل، که همه به شکل نمایشی قابل اجراست.

کودکان باید نقش های مختلف را بازی کنند تا به درک احساسات دیگران نائل شوند.


به درخواست کاربران سایت و پرسیدن سوالات متداول کاربران از سجاد امینی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی، قصد داریم سوالات شما کاربران را در قالب مطلب آموزشی برای کابران سایت منتشر کنیم که هم شما که سوال پرسیده اید و همه دوستانی که دنبال جواب این سوال هستند بتونند از پاسخ اقای سجاد امینی به سوالات بهرمند شوند.

دوستان عزیز شما هم می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه همین مطلب برای آقای سجاد امینی ارسال نمایید.

پاسخ گویی سوالات شما در کمترین زمان ممکن توسط سجاد امینی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *