از تنهایی لذت میبرم ، نرمال است؟

پاسخ سجاد امینی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی به سوال از تنهایی لذت میبرم ، نرمال است؟

هیچ مشکلی در تنها بودن یا لذت بردن از مجرد ماندن وجود ندارد، مشروط بر اینکه واقعا به خودشناسی رسیده باشید و این همان چیزی باشد که انتظار دارید. البته تو تنها نیستی، ممکن است دوستان زیادی داشته باشید. اما اینکه کسی به شما نمی گوید چه کاری انجام دهید، این موقعیت را بیشتر دوست دارید. با این حال، هرچه پیرتر می شوید، بیشتر و بیشتر جمع دوستان تان محدود می شود و این برای برخی افراد سخت است. در مقاله از تنهایی لذت میبرم به این موضوع پرداخته ایم.

تحقیقات نشان می دهد تنهایی خطر ابتلا به بیماری های قلبی، چاقی، اضطراب، افسردگی، بیماری آلزایمر، فشار خون بالا و حتی مرگ زودرس را افزایش می دهد. اما تحقیقات به طور فزاینده ای نشان می دهد که فوایدی نیز وجود دارد. انجام کارها به تنهایی به شما امکان می دهد از فعالیتهایی که دوست دارید با سرعت خود و به روش خود لذت ببرید. با پیگیری های انفرادی، بیشتر می آموزید و تجربه می کنید.

اینکه می خواهم تنها باشم نرمال است؟

قبل از اینکه به دلایل علاقه به تنها بودن بپردازیم، باید بدانید که تنها بودن به معنای مجردی نیست. احتمالا شنیده اید که تعداد افرادی که ازدواج می کنند رو به کاهش است. این بدان معنا نیست که افراد بیشتری از رابطه خودداری می کنند. با توجه به اینکه نرخ ازدواج در حال کاهش است، طبق گفته مرکز تحقیقات پیو، تعداد زندگی مشترک در حال افزایش است. این نشان می دهد که مردم هنوز روابط را انتخاب می کنند. ولی حالت غیررسمی یا همان ازدواج سفید را انتخاب می کنند. البته آمار ازدواج سفید در ایران به دلایل فرهنگی نسبت به دیگر کشورهای جهان کمتر است.

تنها بودن در مقابل تنهایی

تحقیقات نشان داده است که بسیاری از افراد در واقع به دنبال تنهایی هستند. تمایل شما به تنهایی به شدت تحت تأثیر شخصیت کلی شما است.

ترجیحات شما برای تنهایی در تعیین اینکه آیا تنها بودن تأثیر مثبت یا منفی است، نقش دارد. در جایی که برونگراها معمولاً تنها بودن را دوست ندارند، درونگراها تمایل دارند تنها باشند. البته فقط به این دلیل که شما تمایل به درون گرا بودن ندارید به معنای این نیست که می خواهید همیشه تنها باشید. حتی افراد درونگرا به یک شبکه پشتیبانی و اتصالات اجتماعی نیاز دارند.

و برون گرا بودن به معنای این نیست که شما قادر به لذت بردن از تنهایی خود نیستید. حتی اگر به طور طبیعی به دنبال شلوغی جمعیت هستید ، می توانید یاد بگیرید چگونه اکنون از تنهایی خود لذت ببرید.

مهم است که به یاد داشته باشید که تنها بودن و تنهایی دو چیز بسیار متفاوت هستند. زمانهایی که تنهایی می تواند سودمند باشد

  • داوطلبانه است
  • روابط مثبت را حفظ می کنید
  • می توانید در صورت تمایل به گروه های اجتماعی بازگردید
  • احساس می کنید به تنهایی نیاز دارید

انتخاب تنها بودن در بعضی مواقع می تواند مفید باشد، اما متغیرهای مهم این است که این چیزی است که شما انتخاب می کنید و چیزی است که شما از آن لذت می برید. اگر احساس بدی دارید یا اگر از ارتباطات اجتماعی محروم هستید، تنها بودن مضر است.

از تنهایی لذت میبرم
از تنهایی لذت میبرم

چه افرادی می خواهند تنها بمانند؟

افراد زیادی به دلایل مختلف می خواهند بدون رابطه زندگی کنند. در زیر برخی از این دلایل را خواهید دید. اگر شما هم دلیل دیگری دارید با ما درمیان بگذارید. 

  • داشتن یک شبکه اجتماعی برای سلامت عاطفی و سلامت فیزیکی تانمهم است. اما اگر روابط نزدیکی با دوستان و خانواده خود داشته باشید، می‌توانید این نیازها را بدون عشق رمانتیک ارضا کنید.
  • افراد دیگر اما منتظر شخص مناسبی هستند ولی شخص مناسب هرگز نمی‌ آید. این ممکن است غمگین به نظر برسد، اما احتمالا بهتر از واردشدن به یک رابطه است، زیرا جامعه به شما می‌گوید که شما تصور می‌ کنید که باید از رابطه جدا باشید.
  • برخی از مردم اعتراف می کنند که به رابطه نیاز دارند و یا خواستار آن هستند، ولی از رابطه داشتن واهمه دارند.

مزایای تنها بودن

بیشتر تحقیقات نشان می دهد که انزوای بیش از حد اجتماعی، هم به سلامت جسمی و هم از نظر روحی آسیب جدی می زند. اما مزایایی برای گذراندن زمان به تنهایی وجود دارد، تا زمانی که شما با حفظ روابط اجتماعی قوی و حمایتی آن را متعادل کنید.

می تواند حافظه را بهبود بخشد

وقتی در یک گروه مشغول کار هستید، ممکن است تلاش بیشتری برای به خاطر سپردن اطلاعات انجام دهید زیرا به سادگی فرض می کنید که دیگران در این گروه حواستان را پرت می کنند، پدیده ای که به عنوان ناسازگاری اجتماعی شناخته می شود. کار کردن روی چیزها به تنهایی می تواند به شما در جلب توجه شما کمک کند که می تواند باعث حفظ و یادآوری شما شود.

منافع شما را در اولویت قرار می دهد

به شما فرصت می دهد تا روی علاقه خود تمرکز کنید. تنها بودن بخش مهمی از رشد است. این امکان را به شما می دهد تا خود را بشناسید. هنگامی که شما در محاصره دیگران هستید ، ممکن است ایده ها و احساسات خود را کنار بگذارید تا خواسته ها و نیازهای دوستان و خانواده را تسکین دهید. تنهایی به شما فرصتی مهم برای تصمیم گیری خلاقانه می دهد و توجه خود را بدون توجه به آنچه دیگران فکر می کنند متمرکز کنید.

خلاقیت را تقویت می کند

طوفان مغزی مشارکتی اغلب به عنوان یکی از بهترین راهها برای تولید ایده های جدید تلقی می شود، اما تحقیقات نشان داده است که افراد معمولاً هنگام کار به تنهایی، در حل مشکلات دشوار بهتر هستند. در جایی که تلاشهای گروهی غالباً در مورد دستیابی به اجماع و همسویی با جمع است، کار انفرادی بدون فشار اجتماعی اضافی نوآوری را تشویق می کند.

روابط شما را بهبود می بخشد

روابط معمولاً زمانی قوی تر است که هر شخص برای مراقبت از خود زمان داشته باشد. حتی در مورد دوستی ها و رسوم قدیمی ممکن است واقعیت داشته باشد – کمی تنهایی واقعاً باعث می شود دلتنگ شوید.

داشتن دوستی و یک سیستم پشتیبانی اجتماعی قوی برای سلامت روان بسیار مهم است، اما استراحت کردن و یک بار انجام دادن آن به صورت انفرادی ممکن است به شما کمک کند بیشتر از این ارتباطات قدردانی کنید.

بهره وری افزایش می یابد

کارهای گروهی غالباً به دلیل بهبود همکاری و نوآوری مورد ستایش قرار می گیرند، اما می تواند حواس پرتی نیز داشته باشد. تحقیقات نشان داده است که حتی تلاش برای تمرکز بیش از یک چیز در هر زمان به طور چشمگیری باعث کاهش بهره وری کلی می شود. بنابراین حتی اگر تمرکز کافی بر روی انفرادی پروژه ها ندارید، می توانید قاتلان بهره وری را با تمرکز بر روی یک کار به طور همزمان کاهش دهید.

شما را همدل تر می کند

تحقیقات نشان می دهد که مقدار مشخصی از تنهایی در واقع می تواند به شما کمک کند تا همدلی بیشتریبا اطرافیان داشته باشید. البته، تنها بودن همیشه آسان نیست، به ویژه هنگامی که فناوری ها چگونگی گذران وقت افراد را تغییر داده است. حتی وقتی تنها هستید، ممکن است هیچ وقت با دیگران فاصله نگیرید.

در مواردی که نیاز به تنهایی دارید، قطع ارتباط دیجیتال برای مدت کوتاهی ممکن است مفید باشد. در یک مطالعه، محققان دریافتند که وقتی نوجوانان 5 روز بدون وسایل ارتباطی می روند، توانایی خود را در تفسیر احساسات و بیان صورت بهبود می بخشند.

فقط مراقب باشید که دوره های تنهایی به انزوا اجتماعی تبدیل نشوند. تحقیقات نشان داده است که تنهایی با کاهش همدلی در ارتباط است. 

با توجه به مقاله از تنهایی لذت میبرم که ذکر شد، این که آیا شما یک فرد درونگرا هستید که به تنهایی را دوست دارد یا یک فرد برون گرای عاشق و دوست داشتنی برای معاشرت، یک زمان کمی با کیفیت بالا برای خودتان می تواند برای رفاه عمومی شما مفید باشد. ترفند این است که به یاد داشته باشید که این زمان تنها برای تمرکز روی خودتان است – برای پرورش احساسات خود، پیدا کردن الهامات جدید، بهتر شناختن خود یا حتی آرامش گرفتن.

 


به درخواست کاربران سایت و پرسیدن سوالات متداول کاربران از سجاد امینی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی، قصد داریم سوالات شما کاربران را در قالب مطلب آموزشی برای کابران سایت منتشر کنیم که هم شما که سوال پرسیده اید و همه دوستانی که دنبال جواب این سوال هستند بتونند از پاسخ اقای سجاد امینی به سوالات بهرمند شوند.

دوستان عزیز شما هم می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه همین مطلب برای آقای سجاد امینی ارسال نمایید.

پاسخ گویی سوالات شما در کمترین زمان ممکن توسط سجاد امینی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *